Az Európai Unió 2000-ben fogadta el az Európai Kisvállalati Chartát, amely 10 területen fogalmazta meg a kisvállalatok erősítésének feladatait. Ezek teljesítéséről a tagországok évente adnak beszámolót, és ezeket kétnapos konferenciákon értékelik, kiemelve a „legjobb gyakorlat” példáit. Idén június 4-5-én Berlinben tartották meg a rendezvényt, 44 ország 350 résztvevőjével, két félnapos plenáris és hat félnapos szekcióüléssel.
A párhuzamos szekcióülések mindegyike a tagországok sikeres vállalkozás- és kisvállalat-erősítő akcióiról hallgatott és vitatott meg 5-5 beszámolót. Az ülések az alábbi kiemelt témakörökkel foglalkoztak: olcsóbb és gyorsabb vállalatindítás, regionális KKV-politika, adózás, a finanszírozás innovatív eszközei, e-kormányzás. A hatodik szekcióülésen a többi témakörből mutattak be jó példákat. Ezek között az innovációmenedzsment témája is szerepelt, Polgárné Májer Ildikó (Közép-Magyarországi Innovációs Központ) előadásában, az egyik panelvita meghívottja pedig Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára volt.
A félnapos nyitó és záró plenáris ülésen hat előadást, valamint panel- és szabad vitákat hallgathattak meg a résztvevők a vállalkozások és a kis- és középvállalatok helyzetéről, erősítésük eredményeiről és gyenge oldalairól. Mindezt legtöbben a megújított lisszaboni stratégia megvalósítának folyamatába ágyazva tárgyalták. Az Európai Bizottság előadói – közöttük Günter Verheugen alelnök – erősen bizakodóak voltak, a soros német elnökség képviselői kiegyensúlyozottabb képet rajzoltak, a vállalkozók és a szociális partner szervezetek azonban kritikusabb hangon szólaltak meg. Több országból szóvá tették, hogy igen sok vállalkozó nem is tud a Chartáról és a Charta-akciókról. Az Európai KKV Szövetség (UEAPME) főtitkára, H-W. Werner és az Európai Kamarák Szövetségének (Eurochambers) főtitkára, A. Abruzzini is erősen hiányolta, hogy a hasznos tapasztalatcsere mellett elmarad a beszámolás, az uniós akciók és az egyes országok eredményeinek értékelése. Ebben korábban sokkal nagyobb szerepet kapott a vállalkozók és szervezeteik véleményének és e témák kutatóinak meghallgatása. Kifogásolták azt is, hogy az Európai Bizottság Vállalkozás és Ipar főigazgatósága leállította a korábban rendszeresített, részletes statisztikai és felmérési adatokkal alátámasztott beszámolók (Observatory of SMEs) közreadását.
Az Európai Bizottság képviselői további tervezett lépéseikről is tájékoztatást adtak. Ezek között szerepel az uniós KKV-stratégia megújítása és az adminisztrációs terhek csökkentése mellett a vállalkozás-oktatás, valamint az innovációs készség és képesség kiemelt erősítése. A Bizottság munkatársai az elkövetkező hónapokban végiglátogatják a tagországokat a lisszaboni akcióprogram teljesítésének értékelése kapcsán. Az uniós tisztviselők nagy figyelemmel hallgatták az e lépésekhez adott javaslatokat, ezek között annak igényét is, hogy tagországokban folytatandó tárgyalásokba a vállalkozói és KKV-szervezetek képviselőit is vonják be. Mindebből természetesen sok magyar tanulság is adódik, ezek megvitatására minél előbb célszerű lesz fórumot teremteni.
A tapasztalatcsere e konferenciákon megszokott formáját a konferencia résztvevői most is hasznosnak ítélték, így e sorozat jövő tavasszal az EU-elnökséget akkor ellátó Szlovénia rendezésében folytatódik majd. A Charta-konferenciáról szóló angol nyelvű beszámolókat az Európai Bizottság Vállalkozás és Ipar főigazgatóságának honlapjáról bárki letöltheti, a kivonatokat pedig (angolul és később magyarul is) kinyomtatva is közreadják.
Román Zoltán
Az ipari és vállalkozási szakosztály programjának megfelelően kiemelten foglalkozik a vállalkozások és a kis- és középvállalatok helyzetével, erősítésük hazai és nemzetközi tapasztalataival. Ennek keretében a szakosztály elnöksége legutóbbi ülésén meghallgatta Román Zoltánt az ez évi Chárta-konferenciáról, mely a szakosztályi tagságokat is érdekelheti. A szakosztály elnöksége kéri a téma iránt érdeklődőket, hogy jelezzék a Magyar Közgazdasági Társaság titkárságán, ha ilyen tárgyú rendezvényeinkre meghívót szeretnének kapni.